Původní renesanční podoba náměstí se díky několika ničivým požárům v minulosti nedochovala a představa o ní existuje jen z městských vedut ze 17. a 18. století. Dnešní trojúhelníkové náměstí je skutečným městským centrem. Sídlí zde obchody, banky a úřady...
Ve druhé polovině 19. století byl svahovitý terén horní části náměstí rozčleněn na terasy a osázen lipovým stromořadím, které bylo v roce 1936 pojmenováno Kancnýřův sad. Příjemné prostředí parku Pod Lipkami, jak se tomuto místu také neoficiálně říká, je dotvářeno kamennou kašnou a své místo zde má také památník obětem válek, jehož autorem je akademický sochař J. Dušek z Tábora.
V roce 2016 došlo k rekonstrukci Kancnýřova sadu a revitalizaci zeleně. Kancnýřův sad je nyní opravdovou oázou klidu uprostřed rušného Palackého náměstí v Dačicích. Najdete tu dostatek kolostavů i míst k sezení, můžete si vypůjčit, vyměnit či odnést knihu z knihobudky, bezplatně dobít mobilní telefon nebo elektrokolo. Pro děti je zde ve stínu mohutného buku přístupné kostkoviště, kde si z dřevěných kostek různých tvarů mohou postavit cokoliv dle vlastní fantazie.
V létě se v Kancnýřově sadu koná řada kulturních akcí pod širým nebem: Dačická řežba, koncerty, divadla pro děti, Prázdninové hraní Pod Lipkami a další...
S Bedřichem Kancnýřem a historií tohoto místa seznamuje informační tabule. Grafiku tabule vytvořil Libor Dedera z Pelhřimova.
V severní frontě domů je dům čp. 4 (dnešní Kulturní dům Beseda), v jehož původních prostorách byla v roce 1843 vyrobena první kostka cukru na světě. Na domě je umístěna pamětní deska k této významné události.
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:467
TÝDEN:645
CELKEM:464160